چرا LED ؟

مقدمه :

زندگي انسان از ابتداي خلقت ، پيوسته به انواع انرژي وابسته بوده است و با گذشت زمان اين وابستگي نه تنها كاهش نيافتهبلكه با روند چشمگيري رو به افزايش است و در حال حاضر همگان به دنبال يافتن راه هايي هستند كه بتواند پاسخگوي رشدفزاينده تقاضاي انرژي باشند . در همين راستا مباحثي مانند بهينه سازي مصرف انرژي و انرژي هاي نو نیز اهميت فوق العادهاي يافته اند .

مزایای استفاده از لامپ‌های LED  چیست ؟

در واقع هدف اصلی ما از این بحث پاسخ به این سئوال است كه استفاده از لامپ‌های LED نسبت به سایر لامپ‌های موجود در بازار ، چه مزایایی در بر دارد؟

تعدادی از مزیت‌های عمده لامپ‌های LED نسبت به سایر لامپ‌ها بشرح ذیل ارائه می گردد :

۱ – بازده :

در حال حاضر لامپهای LED بازده‌ای بین ۲۰ تا ۴۰ لومن بروات دارند .  این مقدار برای لامپهای التهابی  ۱۲ تا ۱۵ لومن بروات ،  برای لامپهای كم‌مصرف ۳۵ تا ۶۰ لومن بروات و برای لامپهای بخار سدیم ۱۰۰ لومن بر وات می‌باشد . مشاهده می‌شود كه ظاهراً لامپهای LED برتری خاصی نسبت به لامپهای كم‌مصرف و یا بخار سدیم ندارند ؛ اما نكته‌ای كه باعث تمایز و برتری بازده لامپهای LED نسبت به سایرین می‌شود این است كه نور تولید شده توسط آنها در تمام فضا پراكنده نمی‌شود و نیز شامل پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز نیست  و این موضوع باعث می‌شود كه شدت نور آنها در فضای مورد نظر،  نسبت به سایرین بیشتر باشد. این مزیت ، باعث می شود که لامپهای LED در اماكن مختلفی كه نیاز به نور متمركز دارند ، مانند فعالیتهای ابزار دقیق در صنایع ، شركت‌ها و ادارات ، کاربرد بیشتری داشته باشد كه این موضوع در شكل زیر نشان داده شده است :

علاوه‌بر موارد فوق می توان برای نیازهای مختلف خود ، نور مورد نیاز را ، نه كمتر و نه بیشتر ، بوسیله لامپهای LED تأمین نمود . این در حالیست كه بعلت مشكلات متعدد ، لامپهای قدیمی را نمی‌توان با هر توان دلخواه تولید كرد و معمولاً دارای استانداردهای خاصی می‌باشند و  نور آن‌ها نیز مانند لامپ‌های LED قابل تنظیم نیست .

۲ – قابلیت اطمینان بالا  :

فرض كنید كه احتمال از كار افتادن یك LED در ساعات ۱ تا ۵۰۰۰ عمر آن ، برابر با ۰۰۲/۰ باشد و اگر یك لامپ LED با ۵۰۰ عددLED را در نظر بگیریم و زمان تعویض این لامپ را منوط به از كار افتادن ۲۰۰ عدد LED آن بدانیم آنگاه احتمال تعویض این لامپ در زمان ۱ تا ۵۰۰۰ ساعت ، برابر است با ۰۰۲/۰ به توان ۲۰۰ كه تقریباً برابر با صفر می‌باشد .

لذا ، زمانی كه یك لامپ LED   در شرایط استاندارد بكار گرفته شود می‌توان مطمئن بود كه تا سالها نیازی به تعویض آن نخواهد بود . به همین علت در حال حاضر كلیه لامپ‌های LED ، از سوی تولید كنندگان خارج از كشور ، تا مدت ۵ سال تضمین می‌شوند و این شركتها متعهد هستند كه در صورت بروز هر گونه خرابی در هر نقطه دنیا ، بدون دریافت هیچ هزینه‌ای ، محصولات خود را جایگزین نمایند .

۳ – عمر مفید بالا  :

تا پیش از ظهور لامپهای LED ، بالاترین عمرثبت شده  برای منابع روشنایی ، در حدود ۵۰۰۰ ساعت بوده است که این مقدار با كمترین طول عمر متصور برای LEDها قابل مقایسه نمی‌باشد .

معمولاً هر زمان كه از یك خیابان عبور می‌كنید ، یك یا چند عدد از لامپ‌های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آنها را جایگزین می‌كنند که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می‌باشد . لیکن با جایگزینی لامپ‌های LED به جای آنها ، می‌توان تا میزان زیادی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی نمود .

۴  –عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز  :

همواره نوری كه توسط منابع روشنایی تولید می‌شده ، با پرتوهای فرابنفش و مادون‌قرمز همراه بوده است  لیکن این پرتوها در حوزه بینایی ما قرار نداشته و كاربردی بمنظور تأمین روشنایی ندارند و علاوه‌ براین ، برای انسان مضر هستند تاجائیکه دانشمندان ، زنان را از قرار گرفتن در زیر نور لامپهای مهتابی و كم مصرف منع كرده‌اند ، زیرا بر اساس نتایج آخرین تحقیقات ، لامپهای مذکور میزان زیادی پرتو فرابنفش را از خود منتشر می نمایند و این در حالیست كه تأثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست ، سالها پیش به اثبات رسیده است.

۵ – به كارگیری با ولتاژهای بسیار پایین   :

ولتاژ مورد استفاده لامپهای LED می‌تواند بسیار پایین باشد و جالب است كه لامپهای LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نورافشانی خواهند پرداخت و می‌توان آنها را با ضعیف‌ترین و كوچك‌ترین باطری‌ها تغذیه نمود . بنابراین می‌توان بسیاری از سیستم‌های روشنایی صنایع ، ساختمانها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبكه سراسری ، توسط باطری‌ها و پیلهای جریان مستقیم تغذیه نمود كه مشكل پیك و دره بار شبكه را تا حدودی مرتفع می نماید و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماكن صعب‌العبور و فواصل بالا را كاهش خواهد داد .

۶ -توليد حرارت كم  :

 حرارت توليدي توسط LED بسيار ناچيز است و علت ، پايين بودن ميزان انرژي مصرفي آن است . اين خاصيت ازگرم شدن محيطاطراف و نيز صدمه به قابها و حبابهاي محافظ که معمولأ بعد از مدتي لامپ هاي التهابي آنها را ذوب مي كنند ، جلوگيري مينمايد .

۷ – قابليت استفاده از هر دونوع جريان  :

 لامپهای  LED بطور معمول از جريان DC استفاده می كنند ولي با قرار دادن يكسوكننده ها، مي توان براحتي ازجریان AC نيزبراي تامين انرژي مورد نياز آنها استفاده نمود . البته در حال حاضر LED هايـــــــــي توليد مي شوند که بدون نياز به اينورتر هاي جريان ویكسو سازها براحتي با جريان AC به فعاليت مي پردازند .

این قابليت LEDها باعث مي شود كه براي استفاده از منابع انرژي خورشيدي كه جريان برق توليدي آنها به صورت DC مي باشد ، بتوان بدون نياز به اينورتر هاي جريان که معمولأ هزينه زيادي دربر دارند و كار و نگهداري آنها بسيار مشكل است ،مستقيمأ انرژي توليدي را به مصرف رساند

علاوه بر موارد فوق ، يك خاصيت منحصر به فرد ديگر لامپهای LED اين است كه اگر يك لامپ LED را در كنار هر نوع لامپ ديگربا توان برابر ، به يك نوع منبع تغذيه DC متصل نماييم ، مدتها پس از آنكه لامپ نمونه ديگر شروع به كم نور و خاموش شدننمود ، لامپ LED همچنان بدون

كاهش در ميزان نور به كار خود ادامه خواهد داد . اين امر به علت خاصيت ORIENTEDCURRENT  مي باشد به اين معنـي كه نور آنها تابعي از جريان  است و بر خلاف ساير منابع روشنايي كه ORIENTEDVOLTAGE هستند با تغيير ولتاژ ، تغييري در نور آنها حاصل نمي شود .

۸ – قابليت بكارگيري در دماي ۴۰- و  ۸۵+ درجه سلسيوس :

 به جرات مي توان گفت كه لامپهاي LED در هر نقطه از كره خاكي و در هر فصلي قابل استفاده هستند و توانايي قابل توجهيدر تحمل تغييرات دما دارند كه مشابه آن را در هيچکدام از منابع روشنايي نمي توان يافت و شما مي توانيد LED را در دماي۵۰- و ۱۰۰+ درجه سلسيوس به راحتي نگهداري نماييد .

معمولأ در نقاط صعب العبور و داراي شرايط جوي نامساعد ، امكان استفاده آسان از هيچ یك از لامپ هاي قديمي وجود ندارد وبايد تدابير خاصي براي حفظ و نگهداري آنها انديشيده شود ولي مي توان لامپ هاي LED را در هر مكاني ،آنهم بدون نياز بهمراقبتهاي خاص ، مورد استفاده قرار داد .

 ۹ – افزايش بازده در شرايط كاهش جريان  :

 پيش تر گفته شد كه مي توان با كاهش جريان ، نور  لامپهاي LED را به ميزان دلخواه تنظيم كرد حال ممكن است تصور شودكه همانند ساير لامپها ، با كاهش جريان ، از ميزان بازده نيز كاسته خواهد شد ولي حقيقت اين است که بر خلاف ساير منابعروشنايي، كه هرچه جريان لامپ هاي LED كاهش يابد ، ميزان بازده نوري اين لامپ ها افزايش یافته و از بازده نامي آنها نیز بیشتر می شود .

۱۰ – امنيت بالا  :

 در صورت استفاده ازلامپ هاي LED ، چون اين گونه لامپها را مي توان با استفاده از ولتاژ هاي پايين و امن به كار برد و علاوهبراين توليد حرارت توسط اين گونه لامپ ها بسيار كم است ، لذا ، خطر برق گرفتگي ، سوختگي و حريق تا ميزان زيادي كاهشیافته و می توان بسياري از موارد ايمني را كه ملزم به رعایت آنها درمورد لامپهاي قديمي بودیم ، حذف نمود .

۱۱ – قابل رويت بودن نور LED ها نسبت به لامپهای التهابی به میزان ۱۰x   :

نور توليد شده توسط لامپ هاي   LED بعلت ماهیت خود و درخشندگي بسيار زياد ، تا فواصل بسيار دور قابل رويت مي باشد وحدودأ ميزان فاصله اي كه مي توان نور آنها را تشخيص داد ، ده برابر لامپ هاي معمولي مي باشد .  به همين علت لامپهای مذکور ، در بسياري از چراغها و علائم هشدار دهنده و راهنمايي جايگزين نمونه هاي قديمي شده اند .

۱۲ –حشرات از نور LED گریزانند  :

 در لامپ هاي قديمي ، بعد از گرد و غبار ، آلودگي ناشي از تجمع حشرات در اطرافشان مهم ترين عامل كاهش نور آنان  بودكه ميزان بازده نوري را تا حد بالايي كاهش داده و بدينصورت مصرف انرژي به ازاء محصول نوري بالا مي رفت و هر از چند گاهيبايد آنها را تميز نمود . لیکن نور توليد شده توسط LED بر خلاف ساير نورها ، نه تنها حشرات را جذب نکرده بلكه آنها را از محيطپراكنده مي كند و در نتيجه علاوه بر ايجاد محيطي بدون مزاحمت حشرات ، از آلوده شدن حباب لامپ LED توسط حشرات نيزخبري نيست .

نتيجه گيري :

با توجه به مطالب ذكر شده مشخص مي شود كه مي توان با جايگزيني لامپ هاي LED به جاي لامپ هايي كه در حال حاضربه منظور تامين روشنايي مورد استفاده قرار مي گيرند ، مي توان از هدر رفتن ميزان زيادي از انرژي در هر سال تا حدود تقريبي۷۰ تا ۹۰ درصد جلوگيري نمود و علاوه بر آن باعث كاهش هزينه هاي مربوط به نگهداري تعويض و استهلاك انواع لامپهاي موجودو كاهش قابل توجه ميزان آلاينده هاي زيست محيطي شد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *